Hluboké stabilita trupu, správném zapojení bránice a napřímení páteře.

Podívejte se na teoreticko praktickou lekci zde: 

Shrnutí v kostce: 

Hluboká stabilita trupu a páteře je základem pro to, aby se páteř dlouhodobě mohla napřimovat a zvrátil se proces hrbení.

Základním předpokladem pro napřímení je souhra aktivované bránice (dýchání do břicha, do stran žeber a do zad) a aktivovaných šikmých břišních svalů (lehce vytlačení břišní stěny do stran). Dále ještě aktivita pánevního dna, ale k němu se dostaneme později.

Po takto zaktivovaném trupu následuje napřímení celé páteře, které začíná už od chodidel. Je to jako kdybyste se odráželi a celé tělo chtěli od chodidel prodloužit až k temeni hlavy.

Napřímení pak cítíte hlavně vzadu v páteři. Neprsíte se. Naopak hrudník je uvolněný, aby se mohl dole propojit s břišními svaly. (jakmile se vyprsíte, tak ucítíte, že se hůře aktivuje nitrobřišní tlak)

Díky správně provedené aktivaci ucítíte, že dýcháte více trojrozměrně a mezižeberní svaly se roztahují. Tím se hrudník uvolňuje a lépe rozvíjí. 

Hrudník je pak lépe otevřený a může se lépe napřimovat a rotovat i hrudní a krční páteř.

Na této aktivaci budeme stavět v dalších lekcích a bude se neustále zkvalitňovat.

Markův tajný tip pro úspěch:: 

Přes den zkoušejte vnímat svůj dech a lehce ho prodloužit a zjemnit. Zlepšíte tím zásobení buněk kyslíkem a navýšíte energii. Dále tím dojde k uvolnění bránice, která je důležitá pro stabilitzaci a napřímení páteře, jak jsme si ukazovali ve videolekci.