OD BOLESTI K RADOSTI, aneb jak jsem se zbavil dlouhodobých bolestí změnou vnímání.

Dnes se cítím zas krásně v těle jako dřív, kdy jsem si hrával. Cítím, jak se mi otevírá hrudník, plně se nadechuji volně a bez námahy do plic. Odešla veliká bolest a napětí, které mě v životě opravdu hodně svazovaly a trápily.

Dnes mám krásně zdravé a pohyblivé tělo. Mám energii na to pomáhat s radostí druhým, jak se zbavit bolestí.  Nadále si zdokonaluji své tělo, běhám, hraju si s pejskem, cítím, jak je můj pohyb každým dnem ladnější a efektivnější. 

Jsem vystudovaný fyzioterapeut, mám v Praze soukromou ordinaci, ve které pomáhám lidem, jak lépe komunikovat se svým tělem, aby byli zdravější. Jsem autorem projektu Sám sobě fyzioterapeutem, ve kterém učím lidi, jak se sami mohou začít starat o své tělo a vylepšit si jednoduchým způsobem své pohybové návyky běžného dne.

Jsem zastáncem komplexního přístupu, kde hlavní co řeším je nastavení těla při pohybu, ale také nezapomínám na to, jak strava a rozpoložení klienta zásadně ovlivňují fungování pohybového aparátu.

Mám za sebou sedmiletou fyzioterapeutickou praxi, působil jsem v Berounské rehabilitační nemocnici, pak v Motus rehabilitace a nyní na Cibulce u lesa. 🙂

Mám skvělou práci, která mě naplňuje,  mám dost času na sebe, přítelkyni, pejska a kamarády a své koníčky. Rostu tělesně i duševně. Náramně si se svým tělem rozumíme (většinou :)) a ono se mi odvděčuje. Mám ho rád. 

„Zcela sebevědomě prohlašuji, že jsem expert na svůj pohybových aparát a umím mu naslouchat a léčit ho."

ale vždycky tomu tak nebylo..

Ještě v roce 2015 jsem ležel se zlomenými krčními obratly a celé tělo mě ukrutně bolelo. Závodil jsem totiž na horském kole, a přitom pracoval jako fyzioterapeut v berounské nemocnici. Byl jsem přetížený a pak přišel pád při jednom ze závodů.

Ještě horší na tom bylo, že už mě bedra, kyčel, rameno a krční páteř bolela chronicky už dlouho před tím (asi 3 roky). Bolest se zvětšovala a já přes bolest stále šlapal dál na kole. V té době jsem už studoval fyzioterapii na 1. LF, a i přesto jsem si nedokázal pomoci.

A pak přišla poslední kapka v podobě těžkého úrazu krku, který nesnesitelně bolel. Chtěl jsem se rychle vrátit k závodění, ale bolesti přetrvávaly i půl roku po zlomenině. Měl jsem zatuhlé snad všechny svaly a s krkem nešlo moc otáčet. 

Nesnášel jsem své tělo.

Ale pak se něco v mém životě změnilo.

Rozloučil jsem se se závodní cyklistikou a začal se starat o své tělo. Svého původního cyklistického snu jsem se vzdal a vystřídal ho jiným, s odstupem času musím říct, že mnohem zdravějším ROZHODNUTÍM a ZÁMĚREM.

Rozhodl jsem se, že se začnu o své tělo starat a zbavím konečně bolesti nadobro a začnu si zdokonalovat si držení těla.

A tak jsem začal studovat a hlavně zkoušet a prociťovat nejrůznější fyzioterapeutické metody. Pomohly mi poznatky jiných terapeutů a konceptů, při cvičení jsem vycházel z vývojové kineziologie. Začal jsem přemýšlet nad svým pohybem.

Rozhodl jsem se, že se začnu o své tělo starat a zbavím se konečně bolesti nadobro.

Nejvíce mi pomohl kamarád a úžasný fyzioterapeut Petr Kříž, se kterým jsme se pravidelně scházeli a  on předával mi spoustu cenných informací. Ale hlavní bylo, že jsem teorie hned začal zkoušet a pozorovat na sobě, jak to funguje. Udělal jsem spoustu chyb a přešlapů, že kterých jsem se poučil.

Začalo to do sebe zapadat a fungovat. Začal jsem si konečně se svým tělem rozumět a pomalu si začal zlepšovat držení těla, ale stále to nebylo ono.

Každý den jsem dostával ze svého těla nové a nové informace, zkoušel jsem jak a co funguje, své tělo a pohyb jsem začal mnohel lépe vnímat a  přišel jsem na to, jak to udělat, aby se moje tělo při pohybu nádherně přirozeně vzpřimovalo. Hodně mi pomohly poznatky od Jířího Čumpelíka, Pavla Koláře a Clary Lewitové. A taky jsem díky své přítelkyni a terapeutce Tereze pochopil obrovskou důležitost práce se svými emocemi a pocity.

Začal jsem se zabývat nejen biomechanikou svalově skeletální soustavy, ale i somatoemocionálním kontextem zdraví, podvědomými programy, bioenergetikou, jógou, dechovými technikami, přirozeným pohybem a vlivem stravovacích návyků na naše tělo.

Teprve tento komplexní postup přinesl neuvěřitelné změny a přináší posuny ve zdravotním stavu a současně vede mé klienty ke spoluúčasti na jejich psychické i fyzické pohodě.

Pracují s hlubšími vrstvami našeho těla a tím podporuji jeho vnitří léčebnou inteligenci. Mým hlavním záměrem je, že své klienty vedu k tomu, aby se naučili rozpoznávat a vnímat reakce svého vlastního těla a uvědomovali si, kdy dochází ke hlubokému kontaktu se svám tělem, zvyšování vitality a budování zdrojů a uvědomnění si esence bytí a integrace vědomí. 

Proto je tedy terapeutický plán formován pro každého klienta individuálně. Kostrou mé práce je kombinace nejrůznějších fyzioterapeutický metod a technik, měkké a jemné techniky, mobilizaci, jemnou manipulaci, cvičení vycházející z pochopení biomechaniky lidského těla, využívám hlubokou relaxaci a vizualizaci.

Ale jak už jsem říkal, tak hlavně své klienty vedu k tomu, aby se naučili rozpoznávat a vnímat reakce svého vlastního těla a uvědomovali si, kdy dochází ke hlubokému kontaktu se svým tělem.

Každý v sobě máme vnitřní moudrost, která se projeví, když jí vytvoříme podmínky. Je to schopnost směřovat ke zdraví a ta je vzozená. Nedá se získat nebo kompenzovat žádnými technikami, nebo metodami. Můžeme se sní pouze spojit tím, že budeme naslouchat a komunikovat se svým tělěm.

K osvojení si tohoto umění je velmi nápomocné přímé vedení zkušeného učitele.

Ať už se chcet zbavit se bolestí těla nebo se cítit se uvolněněji a propojeněji, zefektivnit pohyb a držení těla, lépe vypadat nebo vás moje slova o komplexní práci s tělem zaujala, můžete se pustit do hlubšího prozkoumávání. 

Co myslíte, můžete i vy být sami sobě fyzioterapeutem?

Dnes mám výrazně lepší držení těla, jsem obratnější, vím, jak tělo funguje a jak funguje vzpřímování páteře. Cítím se ve svém těle skvěle. A proč vám tento příběh sdílím?

Je možné, že vás také trápí bolesti páteře, ramene nebo kyčle. Je možné, že už vás bolest otravuje tak jako mě. Je také možné, že se ve svém těle cítíte špatně, tak jak jsem se cítil dřív.

Třeba si také chcete začít zlepšovat své držení těla.

Třeba vás také trápí bolest krční páteře už příliš dlouho.

Třeba se chcete cítit pevněji, svobodněji a sebevědoměji ve svém těle a životě.

Třeba chcete, aby byly vaše pohyby byly čím dál tím víc přirozené a zdravé.

Třeba si máte jednoduchou ale mocnou touhu cítit se lépe.

Chtěl bych vám dodat odvahy a říct vám, že to všechno můžete mít a že stačí vědět, jak na to, jak si naslouchat.

Rád vám pomůžu. Navedu vás k tomu, že si se svým tělem začnete velmi dobře rozumět.

Bude mi potěšením být vám průvodcem na cestě ke zdravému pohybu a tělu. Můžete si vybrat některý z mých produktů nebo si objednat telefonický hovor zdarma, kde se spolu víc seznámíme a navrhneme tu správnou cestu pro vás.

Společně to zvládneme.

Objednejte nezávaznou konzultaci se mnou, ve které probereme vaše problémy a přání. A nebo rovnou začněte úvodním online kurzem Tělo v klidu  a pohybu - vnímání srdcem.

S úctou

Marek