10 důvodů (z 10 úhlů pohledu), proč si zdokonalovat držení těla – 1. část.

„Držení těla doprovází pohyb jako stín“.

V současném světě dochází k neuvěřitelnému paradoxu. Na jedné straně máme obrovské množstvím informací ohledně tréninku, výživy a psychologie a na druhé straně se snižuje kvalita a kvantita pohybových aktivit nejen dospělých, ale i dětí.

Akutní nedostatek pohybu jde ruku v ruce s nadměrným udržováním statických poloh při běžné každodenní činnosti (dlouhé sezení u počítače, v automobilech, dlouhé stání v dopravních prostředcích).

Vzpřímený stabilní postoj a propojenost těla v pohybu,  která je charakteristická pro člověka se stává čím dál víc nedosažitelným ideálem.

Přitom právě držení těla při pohybu je pro náš život obrovsky důležité. 

V tomto krátkém článku připomenu první 3 důvody, proč se o své držení těla začít pořádně starat.

  • 1 DŮVOD – RADOST. To jak lidé chodí, stojí, sedí, běhají může mít  hluboký vliv jejich tělesný stav, tak na kvalitu života a energie. Uvědomování si sama sebe v průběhu celého dne je pak možná mnohem důležitější než náročný cvičební program v posilovně. Jsou li vaše postoje v průběhu dne ochablé a pohybujete-li se po dvou málo, nemotorně a nevyváženě, tak zatěžujete svaly nevyváženě, klouby se nenapřimují a způsobujete si v těle blokády, hůře se vám dýchá a začínají bolesti. A naopak, pokud se pohybujete v souladu se svým tělem, veškeré pohybové činnosti se stávají snažší, energičtější a zábavnější.
  • 2 DŮVOD – ENERGIE. Správné držení těla při pohybu zvyšuje hladinu energie a zabraňuje přetížení svalů a kostry. Naše tělo je uzpůsobené k pohybu. Pokud je pohyb vyvážený tak nás dobíjí energií. Je zajímavé, že malé děti se většinou pohybují půvabně bez vědomého úsilí. Mají neuvěřitelné množství energie a také dobré držení těla. Ti starší ji však postupně ztrácí vinou jednak velké míry sezení a statických pozic a jednak vlivem citových stresů v nejrůznějších úrovních. Správné držení těla výrazně zlepšuje proudění energie v těle a proto je potřeba ho vnímat a zdokonalovat.
  • 3 DŮVOD – PROPOJENÍ.  Ortodoxní západní medicína vnímá lidské tělo jako stroj – soubor fungujících částí. Existují ale i kultury, které věří, že lidské tělo je mnohem víc než jen soubor součástek poskládaných do sebe. Jsou přesvědčeny, že existuje energie, která neustále tělem proudí.  Podle čínské medicíny proudí energie v meridiánech – energetických drahách. Podle Indických představ jsou to čakry a léčitelé na západě popisují auru.  Popisuje se, že například meridiány propojují jednotlivé orgány v našem těle.  Je – li meridián přerušen, tak se tok energie přeruší a jednotlivé orgány (včetně svalů) nejsou správně vyživovány a dochází k nemocem a bolestem. A právě správné držení těla při pohybu (propojenost těla v pohybu) tyto energetické toky podporuje, aby byly průchodné. Zní to jednoduše a logicky, ale málokdo to cítí a tak to může znít trochu šamansky.

Další důvody, proč se starat o své držení těla při pohybu si necháme do dalšího článku.

Na začátku článku jsem říkal, že na jedné straně máme obrovské množstvím informací ohledně tréninku a výživy, ale na druhé straně se snižuje kvalita a kvantita pohybových aktivit nejen dospělých, ale i dětí. Chci zdůraznit, že si často  za své potíže s tělem nemůžeme jen sami, protože nás často okolnosti tlačí jinam, něž si v hloubce přejeme. Ale máme moc se ROZHODNOUT a začít u sebe. 

A přesně proto je tu projekt Sám sobě fyzioterapeutem. Teorie a informací už máme dost. Nyní je potřeba jediné – začít prakticky. Krůček po krůčku, s citem, ale odhodlaně a vytrvale.

Přihlašte se do Sám sobě fyzioterapeutem akademie ZDE.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.