Stresová reakce a strach – ochranný mechanismus těla, ale i zabiják.

Jaká vliv má sresová reakce na naše držení těla a bolest zad? Dozvíte se v tomto článku, a videoprezentaci.

Evoluce nás vybavila řadou mechanismů pro přežití.

Jedním je stresová reakce organismu, která hraje klíčovou roli při ochraně proti hrozbě. Reakce uteč, bojuj, nebo ztuhni. To se hodí na pár sekund, když na nás padá strom, ale stresová reakce, která trvá dlouho je doslova zabiják.

Stresová reakce aktivuje osu HPA – hypotalamus, hypofýza, nadledvinky. Hypofýza aktivuje nadledviny, které vyloučí stresové hormony. To nás ochrání před akutní hrozbou.

V dnešní době jsme v neustálém malém stresu, který stresové hormony aktivuje a spotřebovává hodně energie. Je to dáno naším často chronickým strachem a obavami. Za stach si ale nemůžeme sami!!!

Vlivem stresorů (fyzický, psychický, spirituální, existenciální) se původně vláčný a tekutý povrch fascie, mění v gel, který ztuhne. Fascie pak nejsou pružné a elastické (tekuté) a to omezuje nejen pohyb, alei proudění energie a informací mezi buňkami. Tělo pak nefunguje jako celek. Jako jednotný systém.

Hrudník tuhne, hůře se dýchá a to má vliv na další systémy těla.

Energie díky tomu tělem nemůže proudit a to má negativní dopad na celou biochemii těla, držení těla a bolesti.

Pokud má tělo dost regenerační, léčivé zdroje v těle) tak si tělo se stresem poradí, ale pokud nemá, tak tam stres zůstává ve formě napětí, které se snažíme odstranit.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.