Máte na svém těle nějakou jizvu? Malou, nebo velkou?
Věděli jste, že i malinký neznatelný řez na kůži, se často stává bodem, který ovlivňuje celé tělo? Pojďme se podívat na své jizvy z různých pohledů…
Pokud si představíte tělo jako dokonale na sebe navazující systém, třeba jako ozubené kolečka v hodinkách, nebo pavučinu, kde jedno vlákno hýbe celou pavučinou, tak dopad na tělo při hlubokém i když drobném zákroku je obrovský.
Při zhojení jizvy je posunlivost kůže, svalů i fascií je vždy omezena. Takže i zdánlivě nenápadná jizva po vyřezání znaménka, může dlouhodobě zapůsobit na dynamiku páteře, pohybové problémy, trávící obtíže až migrény.
Důležité je si uvědomit, že v těle dochází k fenoménu zřetězení, který je vidět na obrázku. Díky stažení tkáně v oblasti jizvy se napětí přenáší do celého těla. Tím může vzniknout bolest některé části těla na úplně jiném místě. Jednoduše řečeno – jizva není tak přiznal jako okolní tkáně. A proto je potřeba se na jizvy zvlášť zaměřit.
Fyzické tělo se od emocí nedá oddělit. Emoce hýbou naším těle, to známe všichni. Tohle téma se v posledních době dostává více do popředí a lidé se začínají otvírat i tomu, že naše tělo pomocí bolestí a nemocí hlásí nadmíru nevyřešených emocí v těle.
Můžete si to představit tak, že v stažené nepohyblivé jizvě je uložená i emoce spojená s bolestí, která vznikla v v situaci, kdy byla kůže traumaticky porušena. Z pohledu terapie je tedy potřeba se zaměřit nejen na fyzické protahování stažených tkání jizvy, ale i vyjádření emocí.
Jizvy vznikly většinou v těchto případech:
Jizva jakéhokoli druhu způsobuje tzv. zamrznutí okolí. Okolí jizvy je méně citlivé. Je to automatická reakce jak na traumatický řez, tak zapouzdření emocí a následné omezení hybnosti těla.
Tělo po vystavení stresu automaticky vypíná poškozenou oblast. Takže když například ženy porodí císařským řezem, tak se znecitlivý oblast břicha a břišní svaly, které stabilizují trup, přestanou správně fungovat. Tělo si vytvoří náhradní pohybový plán, který je dlouhodobě nevýhodný a nezdravý.
Problém je v tom, že je to pouze náhradní plán a ten dlouhodobě způsobí nepřirozený pohyb a následně patologii v těle i ve vzdálenějších oblastech. Problémy se řetězí a najednou zjistíte, že vás bolí třeba rameno, nebo krční páteř.
Už od prvopočátku je dobré dát jizvě pozornost, ošetření a dotyk. Už ve fázi kdy jsou v jizvě stehy a čeká se na kožní zacelení je dobré dát v tomto místě tělu pozornost pouhým dotykem ruky bez většího tlaku. Procítit jizvu samotným dechem.
Poté jsou hmaty více specifické. Ideální je zajít k terapeutovy, který se touto problematikou zabývá a neopomíjí emoční složku.
Zde se dozvíte, jak své jizvy uzdravit, aby vaše tělo mohlo růst a hýbat se s lehkostí a radostí.
I když se k Vám tyto informace dostaly až teď a trpíte jakýmikoli obtížemi pohybového charakteru a třeba i jiné, věřte, že vždy se dá začít.
Začněte se mnou.