Jedna ze tří nejdůležitějších věcí , ve které je podle Leonarda da Vinciho potřeba se stále zdokonalovat.

Proč vnímat svůj pohyb a starat se tak o své tělo?

Asi je každému jasné, že každý pohyb se dá dělat různým způsobem. Třeba když běžíte, můžete zvedat nohy více nebo méně, můžete dělat delší kroky nebo kratší. Nebo když sedíte, můžete sedět desítkami různých způsobů.

Nadechnout se můžeme také různě. V klidu třeba „do břicha“ a při maximálním výkonu až nahoru do plic. Nic složitého. Ten kdo dokáže vnímat svůj pohyb a přemýšlet o něm, dokáže ho také kontrolovat a řídit.

Například, když běžíme a najednou je na cestě led, okamžitě přizpůsobíme styl běhu. Začnete se mnohem více soustředit na na vaše pohyby. Kdybychom to neudělali, tak sebou plácneme na zadek. 🙂

Na tomto příkladu jsem chtěl ukázat, jak důležité je vnímání pohybu a stejným způsobem se dá vnímat i drobné nastavení a funkčnost chodidel, napřímení v kyčelních kloubech, pohyblivost a uvolněnost pánve, hrudníku a  krku.  Jak jednotlivé části těla ovlivňují celkový pohybový projev. A naopak. 

Naše tělo je neuvěřitelný živý mechanismus.  Dynamické propojení jednotlivých částí těla do jednoho celku – pohybu.

Naše tělo a pohyb  se však s přibývajícími roky mění. Na naše tělo má vliv spoustu faktorů uvnitř nás, tak i zvenčí. Naše chování, rozhodování, motivace,  prostředí, výchova, pohybové chování ostatních, sezení ve škole, v práci, strava, zranění, traumata, naše pocity a emoce. Většinou si neuvědomujeme, že změny v našem těle probíhají a že se naše držení těla při pohybu mění většinou pomaloučku k horšímu Až do jisté doby…

Když se zraníme a začne nás bolet noha, nebo začnou bolet záda, tak si hned si všimneme, že třeba trochu kulháme, nebo se nemůžeme ohnout.  To už si jasně všimneme, že to na náš pohyb mělo vliv. No a teď si představte, že každá  malinká změna mění kvalitu našeho pohybu. Nepozorovaně. Jak se drobné nepozorované změny nasčítávají k horšímu i lepšímu se zabývali v mnoha studiích a James Clear o tom napsal skvělou knihu. To  nejdpodstatnější z hlediska nastavení mysli při tvorbě pozitivních pohybových návyků jsem shrnul v tomto pdf, které si můžete stáhnout – 3 nejdůležitější kroky k osvojení pozitivních návyků

A přesně proto je potřeba začít vnímat svůj pohyb.  Bohužel většina z nás k tomu nebyla od malička vedená. To se ve škole neučí.

Přitom pohyb se dá jednoduše učit.  A to je úžasná informace. Náš pohybový program je možné vylepšovat a to jde.

Tak co je tou jednou činností, kterou Leonardo da Vinci každý den piloval a považoval za obrovsky důležité se v ní každý den zdokonalovat? Byla to obyčejná chůze.

Chůze po dvou je to, co nás dělá lidmi. A právě naše chůze má zásadní vliv na držení našeho těla.

Věděli jste, že při dobře zvládnuté technice chůze se automaticky zaktivuje vzpřimovací program páteře, který ovlivňuje funkčnost všech kloubů našeho těla? Že se tímto vzpřímením automaticky výrazně zlepší dechový stereotyp? Že se uvolní napětí ze zatuhlých svalů, protože  bude jednoduše pohyb přirozenější? A nejlepší na tom je, že chůze se dá trénovat kdekoliv a není potřeba posilovna ani lehátko.

Pokud i Vy řešíte své tělo (nejen bolesti), co mu zkusit trochu více porozumět. Jako studenti  Sám sobě fyzioterapeutem akademie.

V kurzu vše vede k perfektnímu zvládnutí chůze ( i běhu)  – jednoho z nejlepších tréninkových prostředků ke výraznému zlepšení držení těla.

Vyzkoušejte kurz Sám sobě fyzioterapeutem

 

Přeji krásný den.

Marek

 

 

  • Nejdůležitější webinář pro vaše tělo

    3 nejdůležitější klíče, jak se zbavit (chronické) bolesti nadobro.

  • Nejoblíbenější a nejkomplexnější kurz v ČR zaměřený eliminaci bolestí těla

    Jak zapomenutými schopnostmi zbavit své tělo efektivně (chronické) bolesti a zlepšit držení těla přirozeně a lehce